Üzleti élet felsőfokon
2024. Április 23. Kedd, Béla

Dohányosok számára indul tüdőrákszűrő program Szegeden

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) radiológiai klinikája felel a programért. A tüdőrák korai felismerése érdekében jelenleg vagy korábban dohányzó férfiak és nők számára indul speciális tüdőszűrő program a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) radiológiai klinikáján – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága kedden az MTI-t. A közlemény szerint a tüdőrák az egyik leggyakoribb betegség, amely évente mintegy másfél […]

A Szegedi Tudományegyetem (SZTE) radiológiai klinikája felel a programért.

A tüdőrák korai felismerése érdekében jelenleg vagy korábban dohányzó férfiak és nők számára indul speciális tüdőszűrő program a Szegedi Tudományegyetem (SZTE) radiológiai klinikáján – tájékoztatta a felsőoktatási intézmény közkapcsolati igazgatósága kedden az MTI-t.

A közlemény szerint a tüdőrák az egyik leggyakoribb betegség, amely évente mintegy másfél millió ember életét követeli. Magyarország világelső a tüdőrák okozta halálozás terén. A leginkább veszélyeztetettek az 50 évesnél idősebb dohányzó, vagy korábban dohányos emberek.

A betegség leghatékonyabb gyógymódja a korai stádiumban elvégzett operáció. Mivel a tüdődaganat gyakran alattomosan, tünetek nélkül növekszik, az esetek nagyobb részében csak előrehaladott, már nem operálható stádiumban fedezik fel. Ezért van nagy jelentősége a tüdőrákszűrő programnak.

Magyarországon is elkezdődött egy speciális tüdőrákszűrő-program, amelynek egyik centruma az SZTE radiológiai klinikája. A kevésbé érzékeny hagyományos tüdőszűréssel szemben az új programban végzett alacsony dózisú CT-vizsgálattal ki lehet szűrni olyan elváltozásokat, amelyek más vizsgálati módszerrel rejtve maradnak.

A kibővített HUNCHEST2 tüdőrákszűrő programban 50 évesnél idősebb férfiak és nők számára végeznek ingyenesen – előzetes jelentkezést és időpont-egyeztetést követően – szűrővizsgálatot.

A vizsgálat nem okoz kellemetlenségeket, nem jár káros következményekkel, és csupán néhány percet vesz igénybe. Feltétele, hogy a jelentkező jelenleg is dohányos legyen, de akkor is jelentkezhet valaki, ha a dohányzásról 15 éven belül szokott le, és élete során 25 évig átlagosan napi egy csomag cigarettát elszívott.

Az elkészült felvételeket tapasztalt szakorvos elemzi. Betegség gyanúja esetén – amelyről haladéktalanul értesítik az érintetteket -, kontrollvizsgálatra, szükség esetén kivizsgálásra kerülhet sor – áll a közleményben.

Forrás: MTI

További híreink