Üzleti élet felsőfokon
2024. Április 18. Csütörtök, Andrea, Ilma

Kereskedelmi háború törne ki az EU és Nagy-Britannia között az északír jegyzőkönyv miatt?

London újratárgyalást követel, Brüsszel erre nem hajlandó, de enged. Maros Sefcsovic uniós biztos este adta meg a választ az újabb brit kihívásra. Az Európai Unió a vámellenőrzések könnyítését javasolja a Brexit feltételrendszeréhez kapcsolódó észak-írországi protokoll végrehajtását érintő nehézségek okozta fezsültségek feloldására – közölte Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja szerdán kora este. […]

London újratárgyalást követel, Brüsszel erre nem hajlandó, de enged. Maros Sefcsovic uniós biztos este adta meg a választ az újabb brit kihívásra.

Az Európai Unió a vámellenőrzések könnyítését javasolja a Brexit feltételrendszeréhez kapcsolódó észak-írországi protokoll végrehajtását érintő nehézségek okozta fezsültségek feloldására – közölte Maros Sefcovic, az Európai Bizottság intézményközi kapcsolatokért felelős tagja szerdán kora este. Az intézkedés a Nagy-Britanniából származó Észak-Írországban fogyasztott áruk széles körét érintené, hatására mintegy 80 százalékkal csökkennének a vámellenőrzések és 50 százalékkal a vonatkozó vámeljárások. A bizottság rugalmasságot javasol az élelmiszerek, a növények és állatok, valamint az egészségügyi termékek, köztük a gyógyszerek határon át történő szállítására. A csomag megnyitja az utat az összes fennálló, a protokoll végrehajtását nehezítő kérdés megoldásához, és kiszámíthatóságot, stabilitást és bizonyosságot teremt az észak-írországi emberek és vállalkozások számára – mondta.

Hangsúlyozta ugyanakkor: az európai belső piac integritásának védelme érdekében Londonnak garanciákat kell adnia arra, például árucímkék elhelyezésével jelzi, hogy egy adott árut csak az Egyesült Királyságban szánják értékesítésre. Sefcovic július végén leszögezte: az Európai Unió nem tárgyalja újra az Európai Unió és az Egyesült Királyság által is megerősített, a Brexitről szóló megállapodáshoz kapcsolódó észak-írországi protokollt, és ragaszkodik annak végrehajtásához.

Nem így látja a brit kormány, amely szerda este is azt közölte: az északír jegyzőkönyv mélyreható módosítására van szükség a viták rendezéséhez. „Történelmi tévedésnek bizonyulhat, ha az Európai Unió nem lenne hajlandó az északír jegyzőkönyv újratárgyalására” – közölte Nagy-Britannia Brexit-ügyekkel foglalkozó minisztere. David Frost a bizottság békülékeny hangnemével szemben dramatizálni igyekszik a helyzetet: „mibe kerül az Európai Uniónak egy új északír jegyzőkönyv? Amit mi javasolunk az nem fenyegeti az egységes piacot.”

Fenyegetésként hozzátette: amíg nincs megállapodás, addig az Európai Unió és Nagy-Britannia kapcsolatai is holtponton maradnak. Ha pedig Brüsszel nem képes egységes álláspontot kialakítani ebben a kérdésben, akkor London kész az egyoldalú akcióra.

Kereskedelmi háborúra is? – kérdezték az újságírók David Frostot. Ez brüsszeli döntéstől függ, de semmiképp sem javítana a helyzeten – válaszolta a politikus.

Folytatódik a véget nem érő Brexit-diplomácia

Miután este Maros Sefcsovics uniós biztos ismertette az brüsszeli választ, csütörtökön küldöttség utazik Londonba, hogy megtárgyalják a részleteket. A Politico úgy értesült, hogy amennyiben a britek makacskodnak, Brüsszel bevetheti a nukleáris opciót, vagyis szerződésszegéssel vádolhatják meg Londont. Ezzel kapcsolatban érdekes információkat tett közzé Boris Johnson egykori főtanácsadója, aki szerint azt tervezték, hogy az aláírt Brexit-egyezményt majd módosítják a választások után, magyarul vígan megszegik azt. Dominic Cummings volt főtanácsadó azt tervezte, hogy kivesznek az északír jegyzőkönyvből néhány Londonnak nem tetsző részt, és ezt brit törvénnyel szentesítik. Ily módon a brit bíróság nem ítélhetné el őket. Most arra buzdította David Frost Brexit-minisztert is, hogy válassza ezt az utat a nemzetközi egyezmény megsértésére. Cummings azt állítja, hogy Boris Johnsonnak nem volt tudomása erről 2019-ben, amikor aláírták az északír jegyzőkönyvet, mert „halvány fogalma sem volt arról, hogy az egyezmény, melyet aláírt , mit is jelent valójában.”

Egyébként a Boris Johnson által Trump veresége után kirúgott Cummings azt javasolja a brit kormánynak, hogy nyugodtan szegje meg a nemzetközi egyezményt, mert „más kormányok is ezt teszik minden héten”.

Forrás: hvg.hu

Fotó: hvg.hu

További híreink