Üzleti élet felsőfokon
2024. Április 20. Szombat, Konrád, Tivadar

Szabadjára engedi legendás óriásrepülőit az Airbus, mások is használhatják őket

Túlméretes szállítmányozásra más vállalatok is igénybe vehetik az Airbus ikonikus teherszállító repülőit, a Belugákat. Az új szolgáltatás – az Airbus Beluga Transport – kereskedelmi megállapodás alapján érhető el többféle szektor számára, így az űripar, az energiaszektor, a hadseregek, a tengerészetek és humanitárius missziók is használhatják. Az első szállítás 2021 végén már megtörtént, az Airbus Helicopters […]

Túlméretes szállítmányozásra más vállalatok is igénybe vehetik az Airbus ikonikus teherszállító repülőit, a Belugákat.

Az új szolgáltatás – az Airbus Beluga Transport – kereskedelmi megállapodás alapján érhető el többféle szektor számára, így az űripar, az energiaszektor, a hadseregek, a tengerészetek és humanitárius missziók is használhatják.

Az első szállítás 2021 végén már megtörtént, az Airbus Helicopters marignane-i gyártóbázisáról Kobéba (Japán) szállítottak árut egy ügyfélnek. A 3-as számú Beluga Varsóban, Novoszibirszkben (alább) és Szöulban hajtott végre technikai leszállást, amelynek során újratankolták a gépet.

Az Airbus közleménye idézi a túlméretes szállítmányozásért felelős vezető szavait, aki szerint a Beluga szélesebb kialakítása új piacokat nyithat meg és egyben új logisztikai lehetőséget ad a cégek kezébe. „A helikoptereket például nem kell a szállításhoz szétszerelni, amely nagy előnyt jelent. Ugyanígy, a legnagyobb kereskedelmi hajtóművek fuvarozása is megoldható összeszerelt állapotban” – mondta Philippe Sabo.

Az A300-600-as típus alapján kifejlesztett BelugaST-flotta öt gépből áll, ezekkel eddig az Airbus a saját gyártási helyszínei között a legnagyobb repülőgép-alkotóelemek szállítására használta. A BelugaST-ket hat, újgenerációs BelugaXL váltja, a vállalat szerint ezeknek fontos szerepük lesz az Airbus repülőgép-gyártásának felpörgetésében.

Az új Beluga Transportot többféle szállításra is alkalmazni lehet, mivel a BelugaST a világ legnagyobb rakodótér-átmérőjével rendelkezik a szállító repülőgépek között, így akár 7,1 méter széles és 6,7 méter magas túlméretes szállítmányt is képes befogadni – olvasható a közleményben.

A BelugaST fordulóidejének optimalizálása érdekében a nemzetközi ügyfeleknek új, a maitól némileg eltérő be- és kirakodási eljárásokat dolgoznak ki és új eszközöket is fejlesztenek ehhez. Ezek között említhető egy automata fedélzeti csomagmozgató berendezés, amelyet azokon a repülőtereken lehet használni, ahol nem áll rendelkezésre az áru be- és kipakolásához szükséges eszköz.

A közeljövőben az Airbus mind a hat BelugaXL-t forgalomba állítja, a BelugaST-k pedig egy új alapítású, saját légijármű üzembentartói engedéllyel és személyzettel rendelkező légitársasághoz kerülnek.

Forrás: hvg.hu

Fotó: hvg.hu

További híreink