Üzleti élet felsőfokon
2024. Április 19. Péntek, Emma

Szellemvárosok Kínában: 130 millió lakás áll üresen

A csőd szélén táncoló Evergrande botránya világít rá arra, hogy az ingatlanpiac alapvető problémákkal küzd Kínában, ahol a kereslet és a kínálat viszonyát sem a bankok, sem pedig az állam nem tudja hatékonyan befolyásolni. Összesen 260 millió ember lakhatna azokban a szellemvárosokban Kínában, amelyek most óriási gondot okoznak a legfelső vezetésnek is Pekingben. A hitelpiramisok […]

A csőd szélén táncoló Evergrande botránya világít rá arra, hogy az ingatlanpiac alapvető problémákkal küzd Kínában, ahol a kereslet és a kínálat viszonyát sem a bankok, sem pedig az állam nem tudja hatékonyan befolyásolni.

Összesen 260 millió ember lakhatna azokban a szellemvárosokban Kínában, amelyek most óriási gondot okoznak a legfelső vezetésnek is Pekingben. A hitelpiramisok ugyanis megingathatják az egész kínai pénzrendszert.

Annak rendbetételét rábízták ugyan a Harvard egyetemen doktorált Liu Ho miniszterelnök-helyettesre, csakhogy ő menetközben megkapta a USA elleni kereskedelmi háború portfólióját is, vagyis kevés ideje és energiája maradt erre.

Hogy jöttek létre a szellemvárosok?

Egyrészt úgy, hogy az ingatlanspekulánsok – a helyi elit tudtával és támogatásával – belevágtak olyan lakóparkok építésébe, amelyekre nem volt fizetőképes kereslet. Ez az a 30 millió lakás, melynek tulajdonosa sincsen.

Ennél is nagyobb a másik rész: spekuláció céljából vásárolt lakások milliói, melyekben nem laknak, de tulajdonosuk van, aki pénzes vevőre vár. 100 millióra becsüli az ilyen ingatlanok számát a Capital Economics. Vagyis összesen 260 millió ember lakhatna a szellemvárosokban, ami kínai mércével mérve is elképesztően nagy szám.

Évtizedeken keresztül az ingatlanpiac a kínai gazdaság motorja volt, de a legnagyobb ingatlancég, az Evergrande pénzügyi megingása megmutatta, hogy időzített bombáról van szó. A hatalmas építkezések ugyanis mind hitelre alapozódtak, és amikor a határidők lejártak, akkor a vállalkozók új áthidaló kölcsönöket vettek fel. Mindez oda vezetett, hogy az Evergrande adósságai meghaladják a 300 milliárd dollárt! „Nemcsak az Evergrande küszködik hiteltörlesztési gondokkal” – mondta a CNN-nek Christina Zhu, a Moody’s Analytics közgazdásza. „Más ingatlancégek ugyanebben a cipőben járnak. Kénytelenek határidő-módosítást kérni.”

Mi lesz, ha meginog az egész hitel piramis? Tudja-e a kormány kezelni a pénzügyi válságot? – teszik fel most egyre többen a kérdést.

Pekingi nemzeti bank: Nyugi!

A jegybank igyekszik megnyugtatni a hazai közvéleményt éppúgy, mint a világot. Külföldön ugyanis sokan úgy vélekednek, hogy az Evergrande esetleges csődje olyan válságot indíthat meg, mint a Lehman Brothers összecsuklása volt a Wall Streeten 2008-ban.

Csou, a jegybank pénzügyi osztályának igazgatója a hétvégén úgy nyilatkozott, hogy „az Evergrande elszigetelt eset”. Sietett hozzátenni, hogy „a kínai ingatlanpiac árai stabilak. A legtöbb ingatlanvállalkozó szolidan gazdálkodik, és emiatt jók a pénzügyi mutatóik. Az ingatlanpiac egészséges” – vonta le a tanulságot.

„Nem minden kínai ingatlancég áll a csőd szélén” – erősítette meg a CNN-nek a Capital Economics Kína szakértője. Julian Evans-Pritchard szerint „egy-két kivételtől eltekintve a legtöbb ingatlanfejlesztő cég pénzügyi helyzete sokkal stabilabb, mint az Evergrandéé. Ők átvészelhetik a jelenlegi válságot.”

„Nehéz lesz ugyanakkor sikeresen manőverezni az ingatlanpiacon, ahol csökken a kereslet a következő évtizedekben. Lassú konszolidáció valószínűbbnek látszik, mint egy tömeges csőd” – közölte a Capital Economics Kína-szakértője. Arra azonban nincsen válasz, hogy ki fog lakni a szellemvárosokban, ahol 260 millió embernek lenne hely.

Forrás: hvg.hu

Fotó: hvg.hu

További híreink