Üzleti élet felsőfokon
2024. Március 29. Péntek, Gedeon, Johanna

Új funkciót ad a Facebook, kisöpörhető vele a csoportokból a szemét

A Facebook-csoportok nagy veszélye, hogy olyan bejegyzések is megjelenhetnek benne, amik egyáltalán nem valósak. Az anyacég ezért egy új beállítást kezd elterjeszteni, ami szerintük nehezebbé teszi a hazugságok terjesztőinek dolgát. A közösségi média egyik jelentős problémája, hogy a felhasználók nem csak a hírfolyamukban oszthatnak meg féligazságokat, ellenőrizetlen információkat: a csoportokban is mindennaposak az ilyen posztok, […]

A Facebook-csoportok nagy veszélye, hogy olyan bejegyzések is megjelenhetnek benne, amik egyáltalán nem valósak. Az anyacég ezért egy új beállítást kezd elterjeszteni, ami szerintük nehezebbé teszi a hazugságok terjesztőinek dolgát.

A közösségi média egyik jelentős problémája, hogy a felhasználók nem csak a hírfolyamukban oszthatnak meg féligazságokat, ellenőrizetlen információkat: a csoportokban is mindennaposak az ilyen posztok, és az alól a Facebook sem kivétel. A közösségi óriás persze tisztában van a helyzet súlyával, és ezért is kezdett alkalmazni tényellenőrző szervezeteket, amelyek felcímkézhetik a szerintük problémás tartalmat. Ez önmagában azonban kevés, hiszen a bejegyzés a címke ellenére is terjeszthető, és le is kattintható, akár a csoporttagok számára is. Eddig legalábbis így volt.


A Facebook néhány órája ugyanis arra jutott, hogy új eszközt ad a csoportok vezetőinek (vagyis az adminoknak), amely automatikusan törli azt a képet, videót vagy cikket, amelyet a tényellenőrzés során hamisnak bélyegzett a rendszer, de valaki csak azért is megosztotta egy csoportban. A Meta óriásvállalat szerint ezzel tovább csökkenthető egy biztosan félrevezető poszt élettartama és kevesebben is fognak rákattintani.

A bejegyzés a Facebookról teljesen ugyanakkor nem tűnik el, csak a csoporton belül nem lesz látható; aki akarja, az kívülről a továbbiakban is megnézheti. Az intézkedés így a szakértők szerint nem jelent teljes megnyugvást.

A Facebook ráadásul egyáltalán nem közöl adatokat arra vonatkozóan, pontosan hány tartalom esik át tényellenőrzésen és milyen gyakorisággal. Azt állítják ugyanakkor – írta erről a CNet –, hogy a megbélyegzett cikkek, videók és képek sokkal kevésbé vonzzák a felhasználókat, és mintegy 95 százalékuk rá sem kattint. Érdemes persze fenntartásokkal kezelni ezt az arányt, amire a külső szakértők is többször figyelmeztettek: ezt a mutató ugyanis csak a Meta ismeri, senki más. Úgy pedig könnyű jó színben feltüntetni magukat.

A rendszer, ahogy az az ilyen esetekben lenni szokott, csak opcionális. Vagyis, ha az adminok nem aktiválják azt, úgy nem is lép működésbe. Ez a kritikusok szerint egy újabb jelentős probléma.

Forrás: hvg.hu

Fotó: hvg.hu

További híreink