Üzleti élet felsőfokon
2024. Április 19. Péntek, Emma

Vakcina-útlevél bevezetésén dolgoznak EU-s országok

Ezzel lehetne az immunitást bizonyítani. Egyre inkább úgy tűnik, hogy azoknak, akik külföldre kívánnak utazni a közeljövőben, hamarosan szükségük lesz egy vakcina-útlevélre, ugyanis egyre több ország gondolkodik a bevezetésén. A legfőbb érv mellette, hogy ezáltal szűrhetik ki azokat, akiket sem tesztelni, sem karanténba helyezni nem szükséges az országba való érkezésükkor. Az Egyesült Államok kormánya még […]

Ezzel lehetne az immunitást bizonyítani.

Egyre inkább úgy tűnik, hogy azoknak, akik külföldre kívánnak utazni a közeljövőben, hamarosan szükségük lesz egy vakcina-útlevélre, ugyanis egyre több ország gondolkodik a bevezetésén. A legfőbb érv mellette, hogy ezáltal szűrhetik ki azokat, akiket sem tesztelni, sem karanténba helyezni nem szükséges az országba való érkezésükkor. Az Egyesült Államok kormánya még nem nyilatkozott ez ügyben, de vannak jelek, amelyek alapján ott is bevezetésre kerülhet a dolog. Joe Biden amerikai elnök ugyanis első napján, a 200 oldalas nemzeti járványügyi stratégiában utalt arra, hogy fel kell mérni, mennyiben valósítható meg az, hogy összekapcsolják a Covid-19 oltásokat a nemzetközi oltási bizonyítványokkal, illetve hogy ennek elektronikus változatát elkészítsék.


Az Egyesült Királyság is ezen dolgozik, James Clever brit külügyminiszter a BBC Radio 4 Today című műsorának elmondta, hogy „nem szokatlan gyakorlat” az, hogy az országok dokumentációt követelnek az oltásokról, illetve Ursula von der Leyen, az Európai Unió Bizottságának elnöke is azt mondta, hogy támogatja az EU által létrehozott közös oltási tanúsítvány létrehozását, amelyet a tagállamok állampolgárai számára kerülne kiállításra.

Időközben az Európai Unió néhány tagállama már ki is adott, vagy hamarosan el kezd kiadni igazolványokat a már beoltott állampolgárok számára. Január 21-én Izland volt az első európai ország, amely Covid-19 oltási igazolást adott ki minden olyan állampolgárnak, aki már megkapta a két dózist, illetve el is ismeri bármely EU-s országból vagy schengeni országból kiállított hasonló igazolványt.


A héten Dánia és Svédország jelentette be, hogy digitális útleveleket fognak forgalomba hozni, amelyek nemcsak az állampolgárok utazását teszik lehetővé, hanem az étterembe látogatást és a fesztiválokon és koncerteken való részvételt is. Svédország reméli, hogy júniusban sikerül kibocsátani az első ilyen útlevelet.
Spanyolország egyetért az dokumentum kiállításával kapcsolatban, Arancha Gonzalez külügyminiszter szerint nagyon fontos eleme lesz a mobilitás biztonságos visszatérésének. Eduardo Cabrita, a portugál belügyminiszter azt mondta, az oltóanyag-tanúsítást könnyebb kezelni, mint a jelenlegi Covid-19 követelményeket és szigorításokat. Ciprus már be is jelentette, hogy megszünteti az olyan követelményt, mint a tesztelés és a karantén azoknak a beutazóknak, akik bizonyítani tudják, hogy beoltották őket.
Lengyelország a múlt hónapban már bevezette a digitális oltóanyag-útlevelet. Azok az állampolgárok, akik már a két adag oltást megkapták, megkapják vele együtt az egyedi QR-kódot tartalmazó visszaigazoló dokumentumot, amely csak az utazó személyes közegészségügyi számlájáról tölthető le, de természetesen elérhető lesz egy nyomtatható változat is.


Ha a különböző országok nagyon eltérő stratégia mellett döntenek, akkor az Egészségügyi Világszervezet (WHO) egy olyan oltóanyag-tanúsítási megoldás kidolgozásán is dolgozik, amely világszerte bevezethető lesz majd. A WHO már október óta dolgozik Észtországggal egy digitális Covid-19 oltási tanúsítvány kifejlesztésén, amely blockchain technológiát használ, és amelyet „intelligens sárga kártyának” neveznek – adta hírül a Reuters. A név arra az oltási igazolványra utal, amelyet évtizedek használtak az utazók, hogy bizonyítsák, beoltották őket a sárgaláz ellen. (Forbes)

További híreink