Üzleti élet felsőfokon
2024. Május 06. Hétfő, Frida, Ivett

Újabb három megyében vezetik be az új háziorvosi ügyeleti rendszert

Mindeddig hat megyében üzemelt az új ügyeleti rendszer.

Péntektől Baranya, Jász-Nagykun-Szolnok és Veszprém vármegyében is az új, egységes rendszerben biztosítják az ügyeleti alapellátást a betegek számára – közölte az Országos Mentőszolgálat csütörtökön az MTI-vel.

A közlemény szerint az új háziorvosi, alapellátási ügyelet központi telefonszáma felnőttek és gyermekek esetében is 1830, amelynek hívásával a beteg szakszerű tanácsot kap, szükség esetén a tartózkodási helyére ügyeleti autót, vagy életveszély esetén azonnali mentőt küldenek bármely településen is tartózkodjon az ellátásra szoruló.

„A telefonszám a teljes ügyeleti időszakban, hétköznap 16.00-08.00 között, szombaton és vasárnap, ünnepnapon egész nap hívható” – jelezték.

Az ügyeleti telephelyek listája, az új ügyeleti rendszer felépítésének és működésének a csatlakozó vármegyékre vonatkozó részletei a www.mentok.hu/ugyelet címen is elérhetőek. Felhívták a figyelmet arra, hogy a mentők vészhelyzeti telefonszáma nem változik, baleset, más közvetlen életveszély esetén továbbra is a 112 (Egységes Segélyhívó Rendszer) hívásával kell segítséget kérni.

Emlékeztettek, hogy az Országgyűlés által decemberben elfogadott, az egészségügyi alapellátásról szóló törvénynek megfelelően fokozatosan és terv szerint zajlik az új, egységes ügyeleti rendszer bevezetése. Ugyanakkor nem árt megjegyezni, hogy a bevezetés körülményei rendre kaotikus állapotokat szültek, sőt a kormányzat a Magyar Orvosi Kamarával (MOK) is konfrontálódott az ügyben, aminek a következménye a kamara kicsontozása lett.

A MOK-hoz hasonlóan mindenki más is a kormányzati propaganda célkeresztjében találta magát, aki kritikát mert megfogalmazni az új rendszerrel szemben.

Február elsejétől elsőként Hajdú-Bihar vármegyében indult az új ügyelet, majd Szabolcs-Szatmár-Bereg, Győr-Moson-Sopron, Borsod-Abaúj-Zemplén, Komárom-Esztergom és Békés vármegye is csatlakozott.

„Az eddigi tapasztalatok és a közel 120 ezer, ügyeleti ellátásban részesített beteg visszajelzései alátámasztják, hogy az egységes rendszer jól működik és minden rászorulónak a legmegfelelőbb ellátást biztosítja” – fogalmaztak a közleményben. Persze a mentőszolgálat kincstári optimizmusán árnyal valamicskét, hogy a lapunknak nyilatkozó orvosok inkább a fenntarthatatlanságát hangsúlyozták a rendszernek, olyan vélemény is van, miszerint az egész záros határidőn belül szét fog esni.

Az új ügyeleti rend az ország többi vármegyéjében az év során fokozatosan fog életbe lépni, amiről a lakosságot és a háziorvosokat is folyamatosan tájékoztatni fogják – írja az OMSZ. Közölték azt is, hogy a változásig a többi vármegyében az eddig megszokott rend szerint működik az orvosi ügyelet.

„A jövő év elejére – egyelőre Budapest kivételével – az egész országban egységes, a betegek számára az eddiginél jobb ellátást biztosító, a sürgősségi ellátórendszer elemeivel összekapcsolt ügyeleti rendszer fog működni” – áll a közleményben.

Mindezt úgy képzeli el az OMSZ, hogy még az egészségügyi államtitkár, Takács Péter elmondása szerint is azért csúszott a fenti három megyében az eredetileg nyárra tervezett átállás, mert nem állt rendelkezésre elegendő munkaerő, amit pár hónapja Kunetz Zsombor így kommentált:

„Amennyiben most nincs elég egészségügyi szakember ehhez, mitől lesz majd jövőre, vagy akár a karácsonyi szünetben? (…) A sunyi hazugságok helyett érdemes lenne olyan egészségpolitikát csinálni, ami transzparens, és ahol a beteg, vagy a potenciális beteg választ kaphat a mit miért kérdésre.”

hvg.hu

További híreink